E-Ticarette SEO

Günümüz e-ticaret siteleri için SEO vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Bu durumun oluşmasının en başlıca nedeni ise bu tür siteler üzerinden yapılmakta olan ürün satışlarıdır. Bu sebeple e-ticarette SEO çok önemli bir unsurdur. Bildiğiniz gibi e-ticaret siteleri üzerinden birçok ürünün satıldığı ve çeşitli ödeme metotları ile ticaretin yapıldığı sayfalar olmaktadır. Biz bu tarz sitelere aslında sanal mağazalar da demekteyiz. E-ticaret sitesi aracılığıyla ürün satmak isteyen kurum, marka, firma ya da şahıslar ürünlerini hedef kitlelere ulaştırmak istemektedirler.

Bu sebeple özellikle reklamlara aylık ya da haftalık bütçelere ayırarak ürünlerinin tanıtılmasını amaçlamaktadırlar. Bu sayede ürünlerinin resimli, videolu ve açıklamalı reklamlarını yayınlatmaktadırlar. Rekabetten başarılı çıkmak isteyen e-ticaret siteleri bu yüzden reklam bütçelerini oldukça yüksek tutmalıdırlar. Çünkü en az sizin kadar rakiplerinizde reklam işi için uğraşmaktadır. Bu yüzden e-ticarette SEO ve reklam yatırımları çok önemli olmaktadır.

Artık günümüzde sanal mağazacılık o kadar gelişti ki adeta başlı başına devasa bir pazar konumuna ulaşmıştır. Bu yüzden oldukça yüksek reklam bütçeleri gerekebilmektedir. İster istemez reklam maliyetlerinin bu kadar yüksek çıkması orta ölçekli ve küçük çaptaki e-ticaret sitelerini ekonomik olarak zorlamaktadır. Bu sebeple bu gibi reklam masraflarından kurtulmak fakat e-ticaret olarak da varlıklarını sürdürmek isteyen sitelerin imdadına SEO çalışmaları yetişmektedir. Bu gibi siteler başarılı SEO çalışmaları ile kendilerini arama motorlarında üst sıralara taşıyabilmektedirler.

Birçok e-ticaret siteleri için reklamsız bir şekilde hedef kitleye ulaşımın sağlanması ve ürün satışının gerçekleştirilmesi başarılı bir SEO haritası ve e-ticarette SEO stratejileri belirlenmesine ve uygulanmasına bağlıdır. Bu yöntemle ekonomik olarak oldukça karlı olabileceğiniz gibi yine aynı şekilde rakip firmalarınızın da sıralama noktasında önüne geçebilmektesiniz. Fakat bu konu için dikkat etmeniz gereken belli noktalar bulunmaktadır. Özellikle rakip firmalarınızın e-ticaret sitelerini takip etmelisiniz ve onlaı üst sıralara taşıyan SEO çalışmalarını araştırmalısınız.

Yaptığınız incelemeler sonucunda kendi eksiklerinizi ve hatalarınızı ortaya çıkarmalı ve rakiplerinizi başarılı kılan yaptıkları çalışmaların bir raporunu yani SEO haritası çıkarma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

E-Ticarette SEO Rehberi

  • E-ticarette SEO çalışmaları için en önemli noktalardan birisi anahtar kelime analizi olmaktadır. Bu kelimelerin seçiminde ise ürün segmentinizin dışına çıkmamalı ve anahtar kelimeleri çok geniş kapsamlı seçmemelisiniz.
  • Kesinlikle rakiplerinizi sizden daha başarılı kılan anahtar kelimeleri araştırın. Rakiplerinizin başarılı olduğu anahtar kelimeleri tespit eden azı programlar var onlardan yardım alabilirsiniz. Böylece rakipleriniz ile kendi siteniz arasında bir kıyaslama yapabilir ona göre yeni önlemler alabilirsiniz.
  • Bir diğer e-ticarette SEO rehberi ise, rakiplerinizin link analizleri olmaktadır. Onlara nerelerden linkler geldiğini araştırın ve aynı blogger ya da basın bültenleri aracılığı ile sizde aynı şekilde linkler edinmeye bakın.
  • Bir diğer önemli nokta ise rakiplerinizin site yapısını inceleyin. Yani en çok sattıkları ve popüler olan ürünlerini, alakalı ürünleri, müşterilerin memnun kaldığı ürünlerini, en son yükledikleri ürünlerini takip etmelisiniz.
  • Web sitenizin SEO haritası, dikkatli incelediğinizde size teknik hatalar olup olmadığını gösterecektir. Özellikle SEO çerçevesinde başlıklarınıza dikkat edin ve her bir içeriğinizin özgün olmasına özen gösterin. Çünkü e-ticaret sitelerinde en çok çift başlık/içerik sıkıntısı kaynaklı problemler görülmektedir.
  • Bazı durumlarda sayfalarınız 404 bulunamadı hatası verebilmektedir. Buna da oldukça dikkat etmeli ve en kısa sürede sebep olan problemleri ortadan kaldırmalısınız.
  • Günümüzde e-ticarette SEO çalışmalarını ve puanını etkileyen faktörlerden bir tanesi de site hızı olmaktadır. Şöyle düşünün zaten internete yüzlerce ürünü incelemek vakit alırken bunu birde yavaş açısından sayfalar üzerinden denemek ne kadar sıkıcı olur değil mi? Bu yüzden kesinlikle site hızınızı optimize etmeli e en iyi seviyeye çıkarmalısınız.
  • Kesinlikle anahtar kelime arama optimizasyonu yaptığınız ibi site içi arama optimizasyonunu da çok iyi planlamalısınız.
  • Kullanıcı deneyimini artıran ve sizin sitenizin potansiyel müşterisi olmasını sağlayan en önemli noktalardan bir tanesi de site yapınızdır. Bu yüzden sitenizin kullanımı kolay ve her istenilen ürüne erişilebilir olması çok önemlidir.
  • Günümüzde birçok başarılı site SEO haritası çalışmaları için çok önemli olan site içi linkleme yapmaya çok önem vermektedir. Site içi linkleme yöntemiyle seçeceğiniz anahtar kelimelerle istediğiniz sayfalara link verebilmekte ve o sayfaları güçlendirebilmektesiniz.

Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*