Süper Lig Heyecanını Takip Edin

Türkiye futbol endüstrisinin en yüksek mevkisi olan süper lig, ülke spor basınının da merkezinde yer almaktadır. İlk kez Milliyet Gazetesi’nin 1923’te Türkçe alfabeye geçiş sonrasında tam sayfa spora yer verilmiştir. Bu spor sayfasında güreş, atletizm ve futbol haberleri yer almıştır.

 

Süper Lig’in kurulmasına kadar geçen süreçte, dönemin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yürütülen Milli Lig, Cuma Ligi, Türkiye Futbol Şampiyonası gibi turnuvalarla süren futbol ile ilgili en çok haber İstanbul takımları üzerinden yazılmıştır. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş başta olmak üzere bu takımların Avrupa’dan gelen yabancı takımlarla yaptıkları maçların haberleri genel lig maçlarından daha fazla yer kaplamaktadır.,

 

İkinci Dünya Savaşı döneminde yeniden azalan futbol haberleri sonraki süreçte gazete sayısının artması ve spor muhabirliğinin gelişmesiyle özel bir alan haline gelmiştir.

 

Süper Lig’in, Türkiye 1. Futbol Ligi adıyla kurulmasının ardından, ülke genelinde tüm şehirlerdeki takımların bir araya gelerek oluşturdukları şehir takımları oluşturulmuştur. İstanbul takımlarının ağırlığında gitse de yerel futbol anlayışının da ayakta tutulması bu şekilde mümkün olmuştur.

 

Süper lig haberleri Türk spor basınının gazetelerde ortalama 3-4 sayfasını kaplarken televizyon ve radyo yayınlarının %95’ten fazlasında ana konu olarak kullanılmaktadır. Yeni medyada ise yine geleneksel medyada olduğu gibi etkileşimlerin büyük bölümü Süper Lig takımları ve özellikle 4 şampiyonluk adayı üzerinden gelmektedir.

 

Futbolcularla yapılan röportajlar, takım haberleri, teknik direktör demeçleri gibi futbol içi konular kadar futbol dışı olarak tabir ettiğimiz yönetici açıklamaları ve yönetimsel haber içerikleri de aynı dolayda yer almaktadır.

 

Süper lig haber olarak bu denli önem ve değer kazandığı için yayıncılık tarafından da öne çıkmaktadır. Ülke geneline hitap eden basın anlayışı bu etkin yapıyla iç içe geçmiştir.

 

Bu sürecin başlamasındaki en önemli etkenlerden biri de Türk takımlarının son 25 yılda Avrupa Kupalarında mücadele ederken Türkiye Milli Takımı’nın Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası performanslarıyla birlikte birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmesidir.

 

Spor yayıncılığında futbolun ana temellerinden biri futbol maçlarının sonuçları, puan tabloları ve sezon mücadelesidir. İkinci olarak futbolcular, futbol oyununun ikonları ve hikayeleri yer almaktadır. Oyunun ana aktörü olan oyuncunun yeteneği, geçmişten bugüne kadar oynamış önemli oyuncuların futbol kültürü içerisindeki yansıması olarak haberciliğin parçası olmuştur. Sadece bugünün yıldızları değil, geçmişin figürleri de her an her süreçte haber değeri taşımaktadırlar.

 

Spor yayıncılığının ana temellerinden üçüncüsü ise teknik taktik gelişimler ve teknik direktörlerin taktiksel anlayışlarıdır. Özellikle son 10 yılda teknik direktörlerin takımları haline gelmeleriyle öne çıkan taktiksel gelişimler, internet medyasının özellikle üzerine kurgulandığı yapılar oluşturmaya kadar varmıştır. Futbolcular gibi yıldız teknik direktörler oluşmuş, futbolun takım oyunu algısının önemli miktarda gelişmesinde rol oynamıştır.

 

Süper Lig’de habercilik de bu ana temeller üzerine kurulmuş olsa da kulüp haberciliği daha öne çıkmıştır. Bu durum yöneticiler, başkanlar ve kulüp içinden haberler getiren muhabirler yaratmıştır. Yaratılan bu ortamda futbolun içi diye tabir edilen oyun, oyuncu, teknik konular Süper Lig’in geleneksel medyada yer alma biçimini değiştirmiştir.

 

Türkiye futbolunun en üst seviyesi olan Süper Lig’in kulüp kutuplaşması, kaynak ve bilgi bankası oluşturulmasını da engellemekte, gündem bilgiler dışında fikir ve makale bankaları internet medyasına yönelmek zorunda kalmıştır.

 

2000’lerin sonunda ilk kez blog sayfalarıyla başlayan alternatif futbol ve süper Lig haber yayıncılığı dili, sosyal medya platformları Twitter ve Instagram’ın devreye girmesiyle kutuplaşmanın daha derinleşmesinden ciddi şekilde zarar görmüştür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*