Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?

Doğru bilgiye ulaşmak için yapılması gereken bilginin iyi araştırılması ve bilgi hakkında kanıtlanmış kesin verilere ulaşılması gerekir. Bilgi iki türlüdür. İlki konuyu bilmek, diğeri ise konuyu nereden öğreneceğini bilmektir. Günümüzde internetin de yaygınlaşmaya başlaması insanların bilgiye daha kolay ulaşmasının yolunu açmıştır. İnternet insanların bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabileceği bir yoldur. Ancak her zaman güvenli değildir. İnternet kullanıcıları bilgiye erişmek için sınırsız özgürlüğe sahiptir. Buna rağmen yanlış bilgilere ulaşmaları da mümkündür.

Bilgiye ulaşmak kadar var olan bilgilerinizi diğer insanlara da paylaşmakta önemlidir. Çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır. İşte bu yüzden uzman olduğunuz konuda gerçekleştirdiğiniz kendi çalışmalarınızı başkalarıyla paylaşmalısınız.

İnternet üzerinden doğru bilgiye ulaşmak her zaman mümkün olmaz. Bu özellikle sağlığımızla ilgili bir konu söz konusu olduğunda daha önemli hale gelir. Bu alanlarda doğru bilgiye ulaşılamadığı gibi yanlış bilgiler hasta ve doktor çatışmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden doğru bilgiye ulaşabilmek için doğru kaynağı bulmak gerekir. İnternette bilgi erişiminde özgür olsanız da bu denetimsiz bir özgürlüktür.

İnternette bulunan bilgilerin geneline anonim bilgi denilebilir. Bu yüzden kaynağı bilinmez. Kaynaksız bilgi ise doğruluğu olmayan bilgi demektir. Sağlık gibi konularda internette kontrol mekanizması olmadığından doğru bilgiye ulaşmanız zordur. Ancak Forumdenizinde üyeler birbirleriyle tartışarak doğru yolu bulmaktadırlar.
İnternetin bilgi kaynağı olarak kullanılması mümkündür. Ancak bu her bilgi için geçerli değildir. Doğru bilgiye ulaşmanın en doğru yolu bilginin kaynağına ulaşmaktır. Kaynağı olmayan bilginin doğruluğu tartışmalıdır.

Doğru Bilgiye Ulaşmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilginin kaynağı mutlaka öğrenilmelidir. Bilginin kaynağının güvenilir olup olmadığı bilinmelidir.
Bilginin başka kaynaklar tarafından da doğrulanmış olmasına dikkat edilmelidir. Bilgiyi veren işi, yazar kimdir bunlar bilinmelidir.
Bilginin güncelliği de araştırılmalıdır. Bilginin içeriğindeki referansların güvenilirliği araştırılmalıdır.

Gerek internetten gerekse başka kaynaklardan öğrenilen bilginin doğruluğuna hemen inanılmamalıdır. Mutlaka bu konuda biraz araştırma yapılmalıdır. Bilgi başka kişiler tarafından da bilinmelidir. Özellikle genel forum sitesinde paylaşılan bilgiler, yetkililer tarafından onaya tabi tutulurken, aynı zamanda üyeler tarafından yorumlarla düzeltilebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*