Fitch Ratings: Türkiye ekonomisi etkileyici bir şekilde direnç gösterdi

Parker, Türkiye’de genel ahenk gösteren ücret görünümün iyileştiğine işaret ederek, “Türkiye’de Bir takım temeller hali hazırda nihayet derece güçlü; halk bilançosu, düşük halk borcu gibi. Özel bankalar görece iyi durumda. Özel sektör esnek ve canli . Ayrı olarak ülkemiz geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek nihayet derece alici tek şekilde direnç ve esneklik gösterdi.” dedi.

‘ENFLASYON ŞU ANDA DÜŞÜYOR VE BÜYÜME İYİLEŞİYOR’

Türkiye’nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, “60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari çok veriliyor. Ayrı olarak bunu finanse etmeleri amaciyla koşul olan kapital akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. geçen sene bu vakitlerde bu konuyla alakali şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERFitch daralma tahminini koruduFitch daralma tahminini korudu

Parker konuşmasına şöyle ayni ritimde devam etti:  “Türkiye’nin toplaminda rezervine odaklanıyoruz. Bunun dahada mühim tek rakam olduğunu düşünüyoruz. Bu takriben 100 milyar dolar seviyesinde. Net döviz rezervi ise 30 milyar dolara yakın. Bunun nedeni kamunun dış borcu yükümlülükleri görece düşük seviyede. kazanç saglama yükümlülüklerini hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu hususi sektöre, şirket ve bankalara ait. Biz toplaminda rezervin dahada mühim tek gösterge olduğunu düşünüyoruz.”

PARKER: BANKALARIN VARLIK KALİTESİNDE BOZULMALAR GÖRÜLÜYOR

Türkiye’nin ahenk gösteren ücret görünümüne ait mümkün riskleri de sıralayan Parker, halk borcunun ulusal gelire oranının bu sene nihayetinde yüzde dört seviyesine yaklaşmakta olduğunu, bankaların varlık kalitesinde bozulmanın görüldüğünü belirtti.  Ed Parker, mahalli ve dışsal siyasi belirsizliklerin, ABD’nin uygulayabileceği mümkün yaptırımların, Suriye ve ortada Doğu’daki olumsuzlukların potansiyel riskler arasında olduğunu söyledi.

AA

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Afrika Avrupa büyüme cari açık Dolar ekonomi enflasyon ortada doğu Suriye ülkemiz
nihayet güncelleme: 15:34 19.09.2019

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*