Tekrarlayan düşüklerde katil hücrelere dikkat!

Çiftleri bebek sahibi yapmak amaciyla çalışmalar aralıksız devam ediyor. bilim dünyası şimdilerde gebelik kaybı ve başarısız tüp bebek denemelerini engellemek için bağışıklık sistemi üzerinde yoğunlaştı. sade tek kan testi olsa da maliyeti pahalı tek rehabilitasyon metodu var olan immünolojinin iki gebelik kaybı sonrasında denenmesi öneri ediliyor.

EMBRİYO TUTUNAMIYOR

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı düşmanlara karşı müdafaa eden karmaşık bir sistemdir. Normal koşullar altında tüm insanların vücudunda ‘Doğal Katil Hücreler-Naturel Killer Cells’ vardır. Bunlar yabancı doku ve hücrelere saldırır. Vücudun bir nevi savunucu askerleridir.

Anne rahmine embriyo eriştiği zaman yabancı dokular içerdiği için reddedilmesi gerekir. Ancak gebelikte embriyonun reddedilmesini sağlayan bağışıklık sistemi bir şekilde baskılanır. Böylelikle embriyoya zarar vermezler. ama Bir takım kadınlarda bağışıklık sistemi baskılanmadığı için katil hücreler doğrudan embriyoyu amaç alır ve ona saldırır. Bu yüzden embriyo anne adayi vücuduna tutunamaz. İmmünoloji yoluyla gebelik oluşmadan evvel ve oluştuktan 3 ay sonrasına civarindan annenin bağışıklık sistemini baskılayan ilaç veyahut serumlarla tedavide muvaffakiyet sağlanır.

ÖNCE mesele BULUNMALI

‘Gebelik Kaybı’ ve ‘Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı’ genellikle birbirine karıştırılan iki kavram oldukları için öncelikle farklılıklarının bilinmesi gerekir’ diyen Doç. Dr. A. Yiğit Çakıroğlu da bu konuda şunları söyledi: Gebelik Kaybı tanısı koyabilmek için 20 haftanın altında en az üç gebelik kaybı olması gerekir. (ancak nihayet senelerde bu sayı ikiye indirildi.) Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı ise en az dört adet üçüncü gün embriyosu veyahut en az iki adet beşinci vakit embriyosu (blastokist) transfer edildiğinde gebelik elde edilememesi durumudur. Gebelik kaybı güç tek süreçtir. İki tabloda gebelik kaybının önüne geçip, çözüme ulaştırılması için mevzunun bulunması çok önemlidir.

SEBEPLERİ NELERDİR?

Tekrarlayan gebelik kaybında hamile kalmada sorun yaşanmaz gebeliğin devamında sorun yaşanır. ‘Süper Fertil’ olarak tanımlanan vakalar çok kolay gebe kalabilir ancak gebeliği ayni ritimde devam etmez. Nedenleri; immünolojik, embriyonun sıhhatli olmaması, anne adayi ya da baba adayına ait genetik sebepler, doğuştan ya da sonradan oluşan rahime ait biçim bozuklukları, hormonal ve pıhtılaşma problemleri olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*