Dikkat! Karaciğeriniz tehdit altında olabilir

A, B, C, D ve E olmak üzere 5 türü olan hepatit; uzun yıllar hiçbir belirti vermeden ayni ritimde devam edebileceği için karaciğer kanseri ve siroza kadar uzanabilen neticeler doğurabiliyor… Daha da ehemmiyetlisi ülkemizde yüz binlerce viral hepatitli, hastalığından bihaber yaşıyor. Bu kişiler hemide siroz ve kanser gibi ağırbaşlı hastalıklara maruz kalma riski, ayni vakitte da başkalarına bulaştırma potansiyeli taşıyor.

TEŞHİSİ ÇOK KOLAY

Herkesin, hayatında asgari bir kez kan tahlili ile viral hepatit durumunu öğrenmesi ve ona göre önlem alması mümkün. amaç hepatit B veyahut hepatit C’li hastalara acele tanı ve zamanında tedavi ile karaciğer sirozu ve/veya kanseri gelişmesini önlemek, hastalara normal bir yaşam sağlamaktır.

TEDAVİ GÖREN DE AZ

Diğer ağırbaşlı tek mesele ise tedavi edilen hasta kisi sayısının azlığıdır. Örneğin ülkemizde her sene yaklaşık 4-5 bin hepatit C, 15-20 bin hepatit B hastası ilaçla tedavi edilmektedir. amaç bu sayıların en az 2-3 kat artmasıdır. Kronik viral hepatitlerin denetim altına alındığı bir dünya ve Türkiye için toplumu bilgilendirmek, farkındalık oluşturup herkesin hepatit testlerini yapmasını sağlamak, böylece tanı konulan ve rehabilitasyon edilen hasta sayısını arttırmak şarttır. Türkiye’de viral hepatitten senelik vefat sayısının 15-20 bin olduğu tahmin edilmektedir. eğer tanı konulan ve rehabilitasyon edilen hasta sayısında İhtiyaç duyulan artış sağlanamazsa önümüzdeki yıllarda vefat sayısının artması beklenmektedir.

TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Hepatit B amaciyla hastalığın ilerlemesini önleyen, böylelikle siroz ve kanser gelişme rizikonunu büyük oranda azaltan, uzunca vadede karaciğeri normal hale getirebilen çok etkili ilaçlarla tedavi mümkündür. Hastalarda siroz gelişmeden evvel acele dönemde tedaviye başlamak önemlidir. Hepatit B ile mücadelede üniversal (yaygın, toplumun tamamını kapsayan) aşılama en mühim araçtır.

Yenidoğanlara ve ilköğretim çağındakilere tatbik edilen hepatit B aşıları ile Tayvan, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de hepatit B sıklığında yüzde 50 ve daha fazla azalma sağlanmıştır. Son dekatta sağlanan çarpıcı gelişmeler sonucu; 8-24 hafta süre ile ağızdan alınan haplarla yapılan kronik C hepatiti Rehabilitasyonu ile hastaların yüzde 95’inden çoğunda kalıcı viral cevap (kür, Başka bir deyişle virüsün yok olması) sağlanmaktadır.

BU TESTLERİ YAPTIRIN

Viral hepatitlerin (A, B, C, D ve E hepatiti virüslarına bağlı) tanı testleri ülkemizin her köşesindeki hastaneler ve laboratuvarlarda başarıyla yapılmaktadır. Herkes aile hekimi veyahut rastgele bir sebeple müracaat ettiği hekimden özellikle hepatit B ve C testlerini yapmalarını istemelidir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*