Ünlü şarkıcının Suudi Arabistan kararı olay yarattı

Suudi Arabistan tek müddettir eğlence alanındaki kısıtlamaları azaltma ve zanaat sektörünü büyütme girişimlerinde bulunuyor. Minaj bu kapsamda 18 Temmuz’da Cidde hayat Festivali’nde sahneye çıkacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre; konserin açıklanmasının derhal peşinden Nicki Minaj Twitter’da da gündem maddeleri arasına girdi.

Muhafazakarlar, çarşaf dayatmasına itiraz eden Suudi kadınlar ve LGBT hakları savunucuları, konseri değişik açılardan eleştiriyor.

Bir Twitter kullanıcısı “Üç senelik tek bitkisel hayattan uyandıktan ardindan duyduğunuz evvel şeyin Nicki Minaj’ın Suudi Arabistan’da konser vereceği olduğunu düş edin” Diye konuştu ve ekledi: “Benim başıma gelse paralel tek evrende uyandığımı zannederdim.”

Bir başka kullanıcı ise “Suudi Arabistan’da bu kararı verenler Google’a Nicki Minaj yazmadı değil mi?” diye sordu.

Bazı kullanıcılar ise Mekke’ye yakın tek noktada Minaj’ın oyun alani/sahne almasının yersiz olacağını savundu.

Twitter’da tek video paylaşan tek kadın, yöneticilerin Minaj’ı onay ederken Suudi kadınlara çarşafı mecburi kılmasını sorguladı:

“Bütün şarkıları edepsiz olan, sözleri cinsel iliski ve popo sallama üstüne var olan Nicki Minaj Kıçını sallayacak ve siz bana çarşaf giymemi söyleyeceksiniz. bunun benzeri saçmalık mı olur?”

“Pembe dolarlardan homofobik dolarlara”

Bazı kullanıcılar da eşcinsel onur yürüyüşlerinde sahneye çıkan Minaj’ın, eşcinselliğin ölümle cezalandırıldığı Suudi Arabistan’da sahneye çıkmasını ikiyüzlülük olarak nitelendirdi.

Bir kullanıcı “Queer arkadaşı Minaj Suudi hanedanı amaciyla sahneye çıkacakmış gördünüz mü? Üç vakit evvel onur yürüyüşünde pembe dolarlar kazandı, şimdi de homofobik dolarlar kazanacak” dedi.

Minaj’dan evvel başka şarkıcılar da Suudi Arabistan’da konser vermeleri hasebiyle eleştirilmişti.

Mariah Carey konserini iptal etmesine baz alinarak çağrılara kulak asmazken, rapçi Nelly de Yalnızca erkeklerin girebildiği tek konseri onay etmesi sebebinden eleştirilmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, eğlence sektörü üzerindeki kısıtlamaları hafifleterek ülkenin ekonomisini çeşitlendirmeyi hedefliyor.

Genel Eğlence İdaresi’nin başında bulunan Türki el-Şeyh, ocakta ayında attığı tek tweet’te Suudi eğlence piyasasinin geleceğine değin vizyonunu şöyle açıklamıştı:

“İnşallah tek sonraki süreçte eğlencenin odağında etkinlikler, sirk performansları, mobil eğlence parkları, toy kadınlarla erkekleri geliştirecek ve ulusal eğlence şirketlerini destekleyecek oyunlar ve programlar olacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*