TBMM’de İYİ Parti ile HDP arasında tartışma çıktı: O koltuğu HDP oylarıyla aldınız

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ genel Kurulu’nda, I·YI· Parti’nin “Ali Kemal Özcan’ın teröristbaşı Öcalan ile İmralı’da görüşmesi” ile alakalı grup önerisi ele alındı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, “İmralı’dan, tek caniden gelen mektubun televizyonlarda yorumlanamayacağını” söyledi. Ağıralioğlu, “Devletin başı PKK‘yla muhatap olmaz, devletin başı Kürt seçmenin oyunu avlayacağız diye Öcalan’a Kürtleri borçlandırmasın.” dedi.

“BİR dahada BÖYLE BİR ZAFİYETİN İÇİNE hükümet VE SİYASET YUVARLANMASIN”

“İmralı’nın muhataplığından” HDP haricinde hiçbir milletvekilinin hoşnut olduğuna inanmayacağını belirten Ağıralioğlu, “Öcalan’dan, Kürtlerin sözünü dinlemesi koşul olan tek kanı önderi çıkarma girişiminin bedelini çok ağır ödedik biz. tek dahada bunun benzeri tek zafiyetin dahil kismina hükümet ve politika yuvarlanmasın.” diye konuştu. Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sincar’da yaşayan Türklerle alakalı “mutlu ve huzurlular” tümcesini doğru bulmadığını söyledi.

“KOLTUKLARINIZDA HDP’NİN OYLARIYLA OTURUYORSUNUZ”

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, İYİ Parti’nin, MHP’den oy devşirmeye dönük tek tutum içinde olduğunu ifade etti.

“Kürt meselesi benzeri mühim tek meselesi bunun benzeri terörize, kriminalize eden, HDP’yi değişik şekilde itham eden tutumlarınızdan vazgeçin.” diyen Kurtulan, “İYİ Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu yurttaslar oy verdi. Şu vakit koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP’yle yaptığınız ittifakta HDP’nin oylarının tesiri vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?” diye sordu.

tekrar laf alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağırailoğlu, şunları kaydetti:

“Gerek millet İttifakı’nın adaylarına neden ittifakımız lehine devletin, milletin istikbaline pusu kurmuş ne civarindan alçak varsa sağdan, soldan destek izahları yaptı; göz yummadık, tolerans tanımadık, Yalnızca tweet atmadık. Gittiğimiz her seçenek bölgesindeki çalışmada avazımız çıktığı civarindan ‘Biz, Türk devletinin vatandaşlığından imtina etmeyen, utanmayan, Türk Bayrağı’ndan rahatsız olmayan, dini, dili, mezhebi, meşrebi, ekalliyeti her halükarda her Türk vatandaşının oyuna talibiz.’ diye bağırdık. ‘Kimin oyuna talip değiliz’i üstüne basa basa, altını çize çize söyledik. ‘PKK’ya selam duranlardan oy istemiyoruz.’ dedik, ‘Kandil’e selam duranlardan, Öcalan’a hürmet edenlerden oy istemiyoruz.’ dedik.

AK Parti sözcüleri ve münhasıran Cumhurbaşkanı ‘HDP eşittir PKK.’ dediğinde, dedik ki ‘Her PKK’lı HDP’lidir ama her HDP’li PKK’lı değildir.’ Dolayısıyla, kendisinin vatandaşını terörize eden tek siyasal dili de doğru bulmadık. Dolaysısıyla, ne yaptık. Biz, al bayrağın altında yaşamaktan imtina etmeyen, Türk devletinin yurttaşı olmaktan zoru olmayan herkesin oyuna talip olduğumuzu söyledik.”

“MESELEYE SAMİMİ VE OBJEKTİF BAKALIM”

cumhuriyet milletçe partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, PKK pkk terör örgütünün Kürt sorunundan beslendiği ama siyasetin terörden beslenmesinin dahada vahim tek durum ve tablo olduğunu söyledi. Siyasetin ve politika kurumunun bundan ırak durması gerektiğini ifade eden Altay, “Olan, can veren evlatlarımıza, ağlayan analara oluyor. Bizim burada tuzumuz kuru. Gelin, biraz, Allah’tan korkalım, milletten utanalım, bu probleme içten ve objektif bakalım.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, İzmir mebus Müsavat Dervişoğlu ile HDP Grup Başkanvekilleri Saruhan Oluç ve Fatma Kurtulan arasında karşılıklı sataşmalar yaşandı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanvekili Celal Adan, tartışmaların sürmesi üzerine, birleşime ara verdi.

İYİ Parti’nin önerisi ile HDP’nin “Ağrı Diyadin Belediyesinde alana gelen arbede” ve CHP’nin “Yargı bağımsızlığı” ile alakalı grup önerileri onay edilmedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*