Ele geçirilen el yazması eserlerde bir tuhaflık var!

Türkiye’nin dört yanında tarihi olduğu argüman edilen el yazması metinler ele geçirilmeye başlandı. Eserlerin ağırlıklı olarak Tevrat ve İncil olduğu kamuoyuna duyurulurken, uzman olanlar yaşanan Vaziyetin kuşku uyandırdığını söyledi.

nihayet olarak İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde 17 ten sayfadan oluştuğu ve İbranice olduğu öne sürülen 1500 senelik kitabın ele geçirilmesi şüphelerin artmasına neden olurken, Milliyet’ten Mert İnan’ın suallerini Cevaplayan İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Necmi Karul şu verileri verdi:

“Bu işte tek gariplik var. ülkemiz ‘adım başı’ el yazması mukaddes metinlere rastlanacak tek memleket değil. Birilerinin, gazetecilere rakam belirterek havadis servis etmeleri veyahut algı oluşturmaları, rant Emelli olabilir. 5 aylık dönemde derhal hemen hafta ani çok adet el yazması kitap bulunması akla ve gerçeğe ahenk gösteren değil. Çıkan haberlere kuşku ile yaklaşmak gerekiyor. 1500 senelik olduğu argüman edilen el yazmalarının geçek olup olmadığı kimyasal analizlerden ardindan anlaşılır. Israrla vurguluyorum, arkeolojik obje veyahut yapıtlar üzerinden rakam kesinlestirmek kötülüktür. kimi çok kıymetli tek havadis yaptığınızı zannederken, birilerinin algı operasyonuna penis olursunuz. Yakalanan objeler aslında yakalanmayanların referansıdır. Yakalanan objeye ücret biçmek piyasa belirlemek, rant kapısı açmaktır.”

“RAKAM TEŞVİK EDER”

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi yönetim heyeti Başkanı Yiğit Ozar da, kaçırılan veyahut yakalanan yapıtları piyasa değerinden gündeme getirilmesinin yanlış olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Söz konusu yakalandığı öne sürülen el yazmalarının piyasa değerini kim neye göre belirliyor, belli değil. Konuyu bu şekilde gündeme getirmek etik değil. Bu tür algı oluşturacak rakamsal telaffuzlar, kaçakçılığı teşvik ediyor. bunun için eş haberler kaçakçılık ve kaçak kazı faaliyetlerini Ne yazık ki arttırdı. Örneğin tek vali ekran karşısına çıkıp bilmediği tek konuda baştan sona yanlış bilgi verebiliyor. Ortadoğu’daki harp hasebiyle oluşan tek dolaşım var. Artış bu yüzden olabilir.”

“SAHTESİNİ uygulamak MÜMKÜN”

İstanbul Aydın Üniversitesi beynelmilel Ticaret Bölüm Başkanı-Araştırmacı Yazar Ramazan Kurtoğlu da ele geçirilen el yazması mukaddes metinlerin gerçekliğine şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Ele geçirildiği söylenen mukaddes metinlerin sahtesini uygulamak mümkün. Türkiye’de hiçbir zaman, ani çok aylık asama içinde, bu civarindan çok el yazması yakalanmadı.Gerçekliği delil etmemiş objeler amaciyla iki bin yıllık, üç bin senelik demek algı oluşturmaktır” ifadelerini kullandı.

2019’un 5 ayında bulunanlar

2019’un evvel 5 ayında ele geçirildiği anlatilan Bir takım mühim el yazması eserlerin listesi ise şöyle:

– 26 Şubat’ta Osmaniye’de İbranice yazılı kitap.

– 12 Mart tarihinde Kırşehir’de tarihi nitelikte 16 sayfa el yazması eser.

– 9 Nisan’da Denizli’de 6. yüzyıla ait iki adet el yazması.

– 19 Nisan’da ceylan cildi üstüne altın işlemeyle yazılmış İncil.

– 20 Nisan’da Diyarbakır’da 13 asır öncesine ait Arapça kitap.

– 20 Mayıs’ta Mersin’de el yazması kitap

– 24 Nisan’da İzmir’in Gaziemir kazasinda 1500 senelik İbranice el yazması.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*