Bayramda beslenme düzenine dikkat

Bayram ziyaretlerinde verilen ikramlarda aşırıya kaçma ile birlikte kişilerin Bir takım sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kan şekerinin hızlı yükselmesi benzeri sağlık problemleri yaşayabileceğini söyleyen Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Banu Özbingül Arslansoyu, Ramazan ayında hergün öğün sayısının azalması ile birlikte beslenme düzeninde de değişikliklerin alana geldiğini belirtti. Gece sahura kalkmanın Ramazan ayı sonrasında da alışkanlık haline gelebileceğini söyleyen Arslansoyu, gece aş yeme alışkanlığına dikkat edilmesi ve uygulanmaması gerektiğini belirtti.

Hafif kahvaltı ile güne başlanmalı
Kişilerin bayram sabahı hafif tek kahvaltı ile güne başlaması gerektiğini söyleyen Arslansoyu, bayram ziyaretlerinde ananesel tatlılar ikram edileceğinden kahvaltıda reçel, bal, şeker ve bunun benzeri besinlerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Arslansoyu sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Bayram sabahı kahvaltıda yarım yağlı süt, tam tahıllı ekmek, yarım yağlı peynir, yağsız yumurta ve bol mevsim sebzesi ile güne kitir tek başlangıç yapın. Besinleri iyi çiğneyin, sofradan kalkmak amaciyla acele etmeyin.”

Sütlü veyahut meyveli tatlılar tüketilmeli
Bayram ziyaretlerine aç karnı gidilmemesi gerektiğini söyleyen Arslansoyu, aç karnına gidilen ziyaretlerde ikramları art çevirmenin güç olduğunu belirtti. Her ikram edileni tüketmenin Bir takım mide ve barsak problemlerine yollar açabileceğini söyleyen Arslansoyu, ikramlarda şerbetli ağır tatlılar adina sütlü veyahut meyveli hafif tatlıların seçenek edilmesinin doğru olduğunu belirtti. Arslansoyu, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Bayramda tüketilecek tatlıları hazırlarken üstüne tarçın serpiştirin. Tarçın tatlı tek baharat olduğu amaciyla yediğiniz besinin dahada da tatlı olmasını sağlayacaktır. Ayrı olarak kalorisi de yok denecek civarindan azdır. Kan şekerinin dengelenmesine ve iştahınızı denetim altında tutmanıza muavin olacaktır.”

“Yağlı etlerden ve kızartma yönteminden ırak durun”
Tarçının kan şekerini dengelenmesine ve iştahı denetim altında tutmasına da muavin olduğunu söyleyen Arslansoyu, öğle veya akşam başlangıç yemeklerinde netlikle salata ve zeytinyağlı sebzelere yer verilmesi gerektiğini belirtti. Bayram sofralarında geçirilen vaktin uzunca olduğunu ve bun bağlı olarak yenilen aş miktarının da arttığını belirten

Arslansoyu,“Ana yemeklerinizi hazırlarken fırın, ızgara, buğulama veyahut haşlama yöntemlerini kullanın. Yağlı etlerden ve kızartma yönteminden ırak durun. Etle yapılan yemekleri kendisinin yağı ile pişirin, ek yağ eklemeyin. Etler E ve C vitamini içermezler. bu yüzden etleri sebzelerle birlikte pişirin. Bu metot hemide besin çeşitliliğini sağlayacak ayni vakitte da Bir takım minerallerin gövde tarafından emilimini arttıracaktır” dedi.

En az iki litre su içilmeli
Ramazan ayı süresince bedende oluşan sıvı kaybının adina konması amaciyla gün içinde asgari iki veyahut iki buçuk litre sıvı alınması gerektiğini söyleyen Arslansoyu, kara çay, kahve benzeri kafein muhtevası çok içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini belirtti. Ramazan ayı süresince enerji harcamamak amaciyla azaltılan fiziki aktivitenin de Ramazan ayından ardindan arttırılmasının sağlık açısından hatri sayilir büyüklükte önem teşkil ettiğini Arslansoyu, bayramda sağlığın bozulmaması amaciyla beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*