Siber saldırı farkındalığı için “Oltala”

Teknoloji alanında etkinlik gösteren türk mali tek firma, mühim kurumlarda çalışan personelde siber hücum farkındalığını artırmak amaciyla simülasyon, test ve eğitim programı geliştirdi.

ODTÜ Teknokent’te çalışmalarını sürdüren BEAM Teknoloji, siber güvenlik alanında tehditleri minimuma indirecek çeşitli hizmet ve çözümler sunuyor.

BEAM Teknoloji yönetim heyeti Başkanı Mehmet Çakır, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, siber hücum konusundaki esas problemin, pahalı sistemleri kullananların güvenlik farkındalığının düşük olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Siber güvenliğin sürekli gelişen teknoloji altyapısından ve çevrelerden kaynaklanan tehditlere odaklandığına işaret eden Çakır, yatırımlara rağmen tertemiz güvenlik olaylarının sayısının vakit geçtikçe arttığını vurguladı.

Çakır, 2013 ve 2014’te en başarılı 10 teknogirişim şirketi arasına girdiklerini belirterek, müesseselerin siber güvenlik alanında karşılaştıkları tehditleri minimuma indirecek tek çözüm geliştirdiklerini söyledi.

“Oltala” ismini verdikleri simülasyon, test ve eğitim programıyla ağırbaşlı altyapılara sahip kurumlarda, siber saldırıların en zayıf halkası olarak gördükleri “insan” savunmasını güçlendirmeyi hedeflediklerine dikkati çeken Çakır, “Geliştirilen program, özellikle bu farkındalığın seviyesini tespit edip artırmaya hizmet edecek.” diye konuştu.

Çakır, “Oltala” ile kuruluş çalışanlarının, perişan niyetli kimlik avı girişimlerini tanımaları ve bunlara direnmeleri yerine hakikat oltalama saldırılarını simüle etmeyi amaçladıklarını kaydetti. Programın kullanıldığı kurumlarda çalışanlara tespit edecek aralıklarla siber saldırıları gerçekleştirildiğini laf eden Çakır, “Böylece personelin dışarıdan istikbal oltalama linkleri ile emniyetli linkler arasındaki farkları öğrenmesini ve farkındalığın artmasını sağlıyoruz. Bu, aslında itinali olarak gerçekleştirilen siber hücum tatbikatı.” diye konuştu.

“Oltala”nın etkin kullanıcı sayısının 80 bini aştığını laf eden Çakır, kullanıcılar arasında hususi sektör kuruluşlarının yanı sıra ulusal Güvenlik Kurulu, Oyak ve bütün iştirakleri ile Rekabet Kurumunun bulunduğunu dile getirdi.

Çakır, evvel yabancı müşterilerinin de Londra merkezli yakit arama şirketi “Genel Energy” olduğunu belirterek, programı küresel vaziyete getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

“Yerli malı dokümanını 6 ay evvel aldık.” diyen Çakır, Türkiye’de bu belgeye sahip tek ürünün “Oltala” olduğunu ifade etti.

– “Bazı kurumlar amaciyla performans ölçütü”

Siber saldırılara karşı teyakkuzda olmanın gereksinim haline geldiğine dikkati çeken Çakır, “Bazı müşterilerimiz bu testi çalışanlarına her ay uyguluyor. Hem de tek halk müessesesi bunu performans ölçütü olarak koydu. Buradan istikbal raporlarla çalışanların performansı ölçülüyor. bazı kurumlarda bu farkındalık öylesine ileri düzeydeki eğitim Emelli gönderdiğimiz linkleri dahi tıklamıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Çakır, “Momo” ve “Mavi Balina” benzeri zarar veren içeriklerden korunmaları yerine çocuklarda da farkındalığı artırmanın amaçlari arasında bulunduğunu vurguladı.