Mersin’deki Cinsel Taciz Davasında Tutuklama Çıkmadı, Mahkeme Salonu Karıştı

Adana’da, E.S. (16) isimli kız çocuğuna dört sene evvel cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve tek vakit ardindan tahliye edilen M.D.’nin tutuksuz yargılanmasına ayni ritimde devam edildi. Aile ve avukatların gözaltına alınma istegini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. gözaltına alınma bekleyen aile bireyleri ve avukatlar, karara mahkeme salonunda ve koridorlarda reaksiyon gösterdi. takriben 500 kişi, ‘Hakim istifa’ sloganları attı.

ÖNCE TUTUKLANDI ardindan hür BIRAKILDI

Şu vakit Mersin’deki lisede eğitim gören E.S., dört Aralık 2017’de okulun kılavuzluk öğretmeni ile görüştü. E.S., 12 yaşındayken, yaz tatilinde Adana’nın Pozantı kazasina bağlı Akçatekir Mahallesi’ndeki camide Kur’an kursuna gittiğini, kursta temizlik de yaptığı amaciyla imam M.D.’nin kendisini malzeme almak üzere depoya gönderdiğini ve bu sırada peşinden gelip, cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdü. Bu argüman üstüne kılavuzluk öğretmeni, okula zabita çağırıp, E.S.’nin başından geçenleri anlatarak, ailesine de bilgi verdi. Gözaltına alınan M.D., derhal sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp, ile alakalı Cumhuriyet Savcılığı’nca iddia dokümanı hazırlandı.

Yargılanmasına, olayın alana geldiği Pozantı’ya en yakın ağır karar mahkemesinin bulunduğu Tarsus’taki 2’nci Ağır karar Mahkemesi’nde başlanan M.D., 2. duruşmada adli denetim şartıyla hür bırakıldı. Bu gelişme sonrası intihar girişiminde bulunduğu öğrenilen E.S., kaldırıldığı Tarsus hükümet Hastanesi’nde yapılan müdahaleyle yasama döndürüldü.

“ARTIK KELİMELER BİTTİ”

M.D.’nin tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine, Tarsus 2’nci Ağır karar Mahkemesi’nde ayni ritimde devam edildi. maznun M.D.’nin katılmadığı duruşmada; mağdur E.S., annesi anonim sirketi ve babası R.S. ile tarafların avukatları ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu. Sanığın tekrar tutuklanmasını istek eden E.S., “Bir bebek tacize, tecavüze maruz kalmamalı. Bu onay edilemez. Artık kelimeler bitti. Sanığın tutuklanmasını istiyorum” dedi.

“KIZIMIN HAYALLERİ GİTTİ”

anne adayi anonim sirketi ise kızının yalan söylemediğini dile getirerek, “Benim kızımın hayalleri gitti. Benim kızım neden yalan söylesin? Hayatı, mektep adina neden mahkeme salonlarında geçsin? Suçlu neden elini, kolunu sallayarak geziyor? Burada tek anne ağlıyor. Suçlu tutuklansın, cezalandırılsın, gözyaşlarım dinsin” diye konuştu.

Baba R.S. de sanığın en ağır cezaya çarptırılmasını istedi.

Adli Tıp raporlarının, mağdurun ifadesini desteklediğini ifade eden ailenin avukatları ise tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasını istek etti.

TUTUKSUZ YARGILAMAYA ayni ritimde devam KARARINA TEPKİ

Ailenin avukatları, Ayrı olarak duruşma esnasında dahada çok mesele yaşamaması amaciyla E.S.’nin dışarı çıkarılmasını istek etti. E.S. de mahkeme başkanına, “Psikolojim yeteri civarindan bozuldu. dahada çok ayni ritimde devam etmesini istemiyorum” diyerek, salondan çıktı. maznun M.D.’nin avukatı da ek müdafaa yapılabilmesi amaciyla süre istedi.

Mahkeme heyeti, 5 dakikalık aranın derhal peşinden kararını açıkladı. maznun M.D.’nin tutuksuz yargılanmasının devamına ve duruşmanın 25 Nisan’a ertelenmesine hükmedildi.

Mahkeme kurulunun kararı üstüne gözaltına alınma bekleyen aile bireyleri ve avukatlar, reaksiyon gösterdi. E.S.’nin kuzeni olduğu öğrenilen kişi, mahkeme salonunda, “O erkek şerefsiz tek adam. Tutuklayın onu” diye bağırdı. Hareketlilik mahkeme koridorlarında da sürdü. takriben 500 kişi, ‘Hakim istifa’ sloganı attı.

“ADALETTEN ŞÜPHE ETMEYE BAŞLADIK”

Adliye önünde İzah yapan ailenin avukatı Semra Kabasakal, “Bugün Sahiden üzüntü tek gün. Bu civarindan baskıya, bu civarindan desteğe karşın eğer bu mahkeme gözaltına alınmayı gerçekleştirmediyse artık adaletten kuşku etmeye başladık. Çocuğumuza zarar verecek. Çocuğumuz şu anda çok perişan durumda. eğer bu gözaltına alınma ayni ritimde devam edecekse ve neticeninde salıverilme mevzubahis olursa istismarcıların yolu açılacaktır. Artık yurttaslar kolayca çocuklara zarar verebilecektir. Mahkemelerin bunu düşünmesi lazım” dedi.

“ARTIK hak İSTİYORUZ”

mutluluk Öğretmen Çocuk İstismarı ile ugras Derneği (UCİM) Başkanı mutluluk Özkan ise “Aslında biz çocukların yaşadıkları bu vaziyetle alakalı çok üzülüyoruz. Kişinin mesleğinin ehemmiyeti yok. Bu kişi aslında bizim inandığımız ve güvendiğimiz tek alanda çocuklara yakınlaşmış ve bu mesleğe de çok hatri sayilir büyüklükte tek zarar vermiştir. tek kişi bizim inançlarımıza da zarar vermiştir. Çocuğumuz tertemizdir, çocuğumuz cesaretin tek timsalidir. Çocuğumuz bizim geleceğimizdir. Çocuklar bizim vatanımızdır. Ülkenin insanları şunu diyor; ‘Çocukları hep birlikte koruyalım. Çocuklara hep birlikte iyi gelecekler sunalım’. Bu, ülkemiz Cumhuriyeti’ndeki çocukları savunma seferberliğidir. 25 Nisan saat 13.30’da, burada hazır olacağız hak için. bu erken sanığın avukatı adina başka tek avukat gelmiştir, tek erteleme çıkmıştır. tek Strateji olmuştur, uzamıştır. Bunun ne nedenle olduğunu bilemiyoruz; ama biz artık hak istiyoruz” diye konuştu.

cumhuriyet milletçe partisi Mersin mebus Ali Mahir Başarır da sakinlik çağrısı yaparak, konuyu Meclis’e taşıyıp, takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*