Dünyanın en yeni adasında şaşırtan keşif

Radyo tertemiz Zelanda’da bulunan habere göre, başşehir Nuku’alofa’nın takriben 70 kilometre kuzeybatısındaki Hunga Tonga ile Hunga Ha’apai adaları arasında dört sene evvel patlayan su altı volkandan püsküren lavların oluşturduğu adaya tek grup bilim adamı ziyaret gerçekleştirdi. Tongalı jeologlar ve NASA’dan bilim insanlarının bulunduğu ekipte olduğunu aktaran Tonga Topraklar Bakanlığı Sekreter Yardımcısı Taaniela Kula, ziyaret esnasında adada yaşayan kuş türlerine ve çiçeklere rastladıklarını belirtti.

Fotoğraf: NASA

Dünyanın en tertemiz adasındaki bitki örtüsü ile alakalı çevre adalarda yaşayan kuşların dışkısından geldiği veyahut adanın kendisinin yapısında yetiştiği istikametinde iki görüşün bulunduğunu ifade eden Kula, “Çünkü ada değişik türden kuşlarla dolu. Deniz kuşları alanda yuva yapıyor, kraterin çevreninde ürüyorlar ve aynı zamanda volkanın Çevrenindeki vadilerde yaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

NASA, adada çekilen resimleri paylaştı.

Hunga Tonga ve Hunga Ha’apai adalarının su altı volkanının patlamasından evvelki birbirinden ayrı hallerini ve dahada sonraki birleşik hallerini vizüalizasyon olarak yayınlayan NASA, adadaki çiçek ve kuşların
fotoğraflarını da paylaştı. Yaklaşık tek kilometre uzunluğunda, iki kilometre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğinde olduğu açıklanan tertemiz adanın ortasında yeşil rengarenk suyla dolu tek krater gölü bulunuyor.

Hunga Tonga ile Hunga Ha’apai adaları arasında patladıktan ardindan Giderek iki adayı birbirine bağlayan volkanik adanın ani çok sene içinde deniz sularının yıpratmasıyla eriyerek yok olacağı bekleniyordu. ama araştırmalara göre 30 sene dahada var olması beklenen ve birleştirdiği adaların ismiyle anılan dünyanın en tertemiz adasına ad saglamak istediklerini belirten Kula, bu yüzden verilecek isminin belirlenmesi maksadıyla Krala ve Kabineye müracaat yapabileceklerini kaydetti. cenup Pasifik bulunan ve 176 adadan oluşan Tonga Krallığının başkenti Nuku’alofa. Bağımsızlığına 1970 seneninde kavuşan ülkenin komşuları Samoa, Fiji ve tertemiz Zelanda. İngilizce ve Tonga dillerinin resmi dil olduğu ülkede 2016 seneninde yapılan nüfus sayımında göre 100 binden çok kişi yaşıyor. Anayasal Monarşi ile yönetilen ülkenin başında Kral Tupou VI ve Başbakan Akilisi Pohiva bulunuyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*