Vitiligo nasıl geçer? Vitiligo nedir? | Beyazlama hastalığı nasıl geçer

Kendi kendine saldıran bağışıklık sistemi neticesinde oluşan, ten pigmentlerinde alana gelen kayıp ile baş gösteren Vitiligo, milletçe arasında Beyazlama hastalığı veyahut Ala hastalığı olarak da biliniyor. Şifa bulmak yerine tıp bilimi senelerce değişik teoremler alana çıkarmış ama nedeni tek türlü tam manasıyla çözülememiş ve bu yüzden nasıl rehabilitasyon edileceği ile alakalı oldukça kısıtlı tek bilgi ile yetinilmek zorunda kalınmıştır. ilmi ilerlemeler ışığında nihayet vakitlerde Bir hayli umut veren rehabilitasyon metodu çıkmıştır. Genetik sebeblerin ve aşırı baski ve üzüntünün de alana çıkardığı alana çıkmıştır. Peki Vitiligo nasıl geçer, Bitiligo hastalığı rehabilitasyon yolları nelerdir, beyazlama hastalığının bütün detaylarını sizin amaciyla uzmanlara sorduk

Vitiligo nasıl geçer? Vitiligo rehabilitasyon yöntemleri?

Uzm. Dr. Ülkü Duraksoy, vitiligo hastalığı ile alakalı bilinmesi ve uygulanması gerekenleri şöyle anlattı:
“Vitiligo yıllar süresince Yalnızca tek ten hastalığı benzeri görülmüş ve Rehabilitasyonu de bunun için ahenk gösteren olarak yapılmıştır. Yalnızca cilde odaklanarak lokalize tedaviler gerçekleştirilmesi, kremler kullanılması ve ışın terapileri uygulanması hastalığın tedavisinde belli tek süre çözümler olmuş ama hastalık netlikle tekrarlamış ve Hem de çogalarak çoğalmıştır. ama nihayet senelerde hastalığın hakikat boyutu alana çıkmış, otoimmün Başka bir deyişle temelinde bağışıklık sistemi var olan tek hastalık olduğu tıp otoritelerince kanıtlanmıştır. Bununla birlikte Rehabilitasyonu ile alakalı de tertemiz umutlar doğmuştur”.

Duraksoy, Vitiligo ile alakalı bilinmesi ve uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı:

Vitiligo, Yalnızca tek ten hastalığı değildir.

Vitiligo, beraberinde başka hastalık ve/veya riziko faktörleri de taşır.

Vitiligo ile birlikte netlikle çoklu vitamin eksiklikleri araştırılmalıdır.

Vitiligo bağışıklık sistemi ile alakalı tek hastalık olup, bağışıklık sistemi zayıfladığında alana çıkar. Bağışıklık sistemi güçlendirildiğinde, Tamamiyle kaybolabilir veyahut sınırlı kalabilir.

Vitiligoda netlikle tiroit iltihabı araştırılmalıdır. Çok hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunda tasit antikorlar pozitiftir. tek bölümünde ise negatif olduğu halde Suskun tiroidit vardır.

Vitiligoda besin duyarlılıkları netlikle incelenmeli ve bunun için hususi perhiz tedavileri başlanmalıdır.

Vitiligoda insülin direnci, saklı şeker ve şeker hastalığı araştırılmalı ve bulunursa rehabilitasyon edilmelidir.

Vitiligo hastasının kansere, özellikle tiroit ve kolon kanserine yakalanma rizikosu normal kişilere göre dahada yüksektir.

Vitiligo hastasının ‘Romatoid Artrit’, ‘Behçet’, ‘Ankilozan Spondulit’ , ‘Lupus’, ‘Hashimoto’ benzeri oto-immün hastalıklara yakalanma rizikosu yüksektir. Zati immunoterapi tedavisinin doğma nedeni de budur.
Duraksoy, “Vitiligonun tek faal ve kalıcı Rehabilitasyonu immunoterapi, Başka bir deyişle bağışıklığı onarma tedavisidir. Bu rehabilitasyon aynı zamanda başka riziko faktörlerini de kişiye hususi olarak ortadan kaldırmış olacaktır. İmmunoterapiyle sistemik rehabilitasyon sağlanır, Başka bir deyişle bağışıklık sisteminde var var olan bütün arızalar bulunur, çıkartılır, faal ve kalıcı rehabilitasyon sağlanır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*