Yalova’da Kurulacak Güneş Panelleri, Üretilecek Enerji Bakımından Dünyanın En Güçlüsü Olacak

Yalova’da atık suları temizleyen Yalova Atık Su ve Kanalizasyon asagi Yapı Tesisleri İşletme Birliği (YASKİ) tarafından 20 dönümlük havuzun üstüne üç bin 300 adet güneş paneli yerleştirilecek. 5 milyon 700 bin TL’ye ihale edilen ve üç ayda bitirmesi tasarilanan tesis, üreteceği enerji itibariyle dünyanın en güçlüsü olacak ve Türkiye’de evvel özelliğini taşıyacak. Projenin tamamlanmasının derhal peşinden üretilecek enerji tesisin yüzde 80’ini karşılarken, enerji maliyetini sıfıra indirecek.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SANTRALİ

YASKİ Binası’nda gerçekleştirilen esas atma merasimine Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl zaptiye Komutanı Albay Ali Gemalmaz ve çok sayıda çağrılı katıldı.

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, “Proje tek megawattlık tek santral. Türkiye’de havuzların üstüne kurulan evvel güneş enerji santrali olacak. Bu güçte de yeryüzünde tek ilk. Bunun tek ufağı Amerika’da var, ama bu güçte değil. İnanıyoruz ki Türkiye’de bundan ardindan arıtma tesislerine misal olacaktır. Bu projeyi ağırbaşlı manada izleyen bilinen kurumlar var. Umuyoruz bundan ardindan da misal proje olarak bütün tesislerde kurulmasıdır” dedi.

“3 BİN 300 ADET GÜNEŞ ENERJİ PANELİ KURULACAK”

Sistemin 20 dönümlük arazi üstüne kurulacağını belirten Özsümer, “Görünen havuzların üstüne kurulacak. Bu tip tesislerin en hatri sayilir büyüklükte gideri enerjidir. Bizim aylık 200-250 bin Lira enerji giderimiz var. Bu proje yaklasik olarak bunun yüzde 80’inin karşılayacaktır. Zati var olan bölümünü da teşvik olarak kullandığımız enerjinin yüzde 50’sini sene nihayetinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alıyoruz. Başka bir deyişle böylelikle enerji maliyetimiz sıfırın altına düşmüş olacak. Proje maliyeti 5 milyon 700 bin Lira karşılığında ihalemiz gerçekleştirildi. Normal süresi dört ayda bitirmesi gerekiyor, ama biz üç aya yetiştirmeye çalışacağız. üç bin 300 adet güneş enerjisi paneli kurulacak” diye konuştu.

“TESİSİN ENERJİ İHTİYACININ YÜZDE 80’İNİ KARŞILAYACAK”

YP Enerji A.Ş. genel Müdürü Levent Yıldız, “Projenin startını bu erken verdik. takriben dört ay süresi var. Başkanımız bizden rica etti, üç ayda bitirmeyi planlıyoruz. Tesis güneş enerji santrali. Tesisin özelliği, arıtma havuzlarının üstüne heyeti dünyadaki ikinci, Türkiye’deki evvel güneş enerjisi imalat tesisi olacak. yeryüzünde bundan dahada evvel yapılan santral bundan dahada küçük. Biz yeryüzünde en hatri sayilir büyüklükte güneş enerjisi santralini havuz üstüne kurmuş olacağız. Tesisin enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayacak. elbet burada güneşin vaziyeti da çok önemli. 1008 kilowaat pik gücünde kurulum gerçekleştireceğiz. Havuzda geniş tek açıklık var burası kati konstrüksiyonla kapatılacak. Üzerine güneş enerji panelleri yerleştireceğiz. Bizde projeyi tamamlayıp ülkemize enerji katacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların derhal peşinden anlasma azaları butona basarak tesisin temelini attı.

Kaynak: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*