Son dakika… Deniz Çakır ifade verdi

  • 5 Days ago
  • 0

 

İstanbul’da tek alışveriş merkezindeki kafede başörtülü kadınlara perişan laf ettiği öne sürülen oyuncu Deniz Çakır, ile alakalı başlatılan tahkikat kapsamında ifade verdi. “Suçlamalar benim bugüne civarindan ki duruşuma zit ve hiç yakışık almıyor. tek sanatçı tek kadını başörtülü, başörtüsüz diye ayırmaz” dedi. Soruşturma, hakarete uğradıklarını öne süre gelen kadınların şikayeti üstüne başlatılmıştı.

1 SAAT İFADE VERDİ

Habertürk’ten Serdar Kulaksız’ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı medya suçları Bürosu’na saat 10:30 sıralarında gelen Deniz Çakır avukatı Bahri Belen ile birlikte tek vakit ifade saglamak amaciyla bekledi. dahada ardindan saat 11:00 sıralarında medya suçlarından sorumlu Başsavcı vekili Murat Çağlak’a takriben tek saat ifade verdi.

İŞTE SAVCILIĞA VERDİĞİ İFADE

Deniz Çakır’ın savcılığa verdiği ifadesi alana çıktı. Doğum bugünü kutlaması amaciyla iki arkadaşı ile birlikte tek AVM’deki kafeye gittiklerini söyleyen Deniz Çakır, “Bir süre ardindan iki anne adayi gelerek taraf masamıza oturdu. Bu bayanların bakışı ve hareketleri beni yargılar ve taciz eder şekilde idi. bendeniz yaptığım iş gereği insanların bana bakmasına alışkın olmama karşın bu iki bayanın davranışı sıra dışı olduğu amaciyla rahatsız olmuştum. ardindan bu iki bayanın arkadaşları da gelince bizden rahatsız olduklarını hissettirip art masaya geçmeleri ve bana aynı şekilde bakmamaları üstüne bende ‘ne oluyor’ der benzeri onlara baktım. Bu şekilde bunun benzeri tek gerginlik oldu. ama sonrasında olayı önemsemeyip masamıza tekrar döndük. Kutlama esnasında resim çektik. hasbihal ettik. resim çekilme esnasında tekrar art masadaki anne adayi grubun kendilerinin fotoğraflarının çektiğimizi düşünerek bizi mi çekiyorsunuz dediler. Biz kendisi kendilerini çekmediğimizi söyledik” dedi.

HERHANGİ BİR TARTIŞMA veyahut olay ÇIKMADI

Hatta arkadaşının telefonu götürerek kendilerine gösterdiğini söyleyen Deniz Çakır, “Fotoğrafların olmadığını görünce inandirma oldular. tek vakit her iki masadaki kişiler kendisinin eğlencesine ayni ritimde devam etti. aynı zamanda kafenin garsonlarından biri neden kendisinin fotoğraflarının alındığını söylemişler ama garsonda gelip bize söylediğinde resim almadığımız ile alakalı bilgi verdik. tekrar bayanların ısrarla resmini aldığımızı söylemeleri ve rahatsız etmeleri hasebiyle telefonumu hızlıca masaya koyduğumda camı kırıldı. Telefon evdedir. Size bu erken ulaştıracağım. Sonrasında mevzu kapandı. Yarım saat civarindan sakin oturduktan ardindan ayrıldı. Ayrılırken rastgele tek münakaşa veyahut olay çıkmadı.

BÖYLE BİR KONUDAN DOLAYI İFADE saglamak vaziyetinde BIRAKILDIĞIM İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM

Anlattıkları dışında kafeye girerken bayanlara bakarak alay eder tarzda Eüzu Besmele çekip çalım mimik hareketi yapmadığını söyleyen Deniz Çakır, “Zaten bu bayanlar benden ardindan kafeye geldiler. tekrar bu bayanlara bağırarak bendeniz Atatürkçüyüm. Burası Atatürk Türkiye’si burası Arabistan değil, Siz Arabistan’a gideceksiniz. İran’a gideceksiniz vb. rastgele tek cümle kullanmadım. bütün hayatım süresince da ayrımcılık yapılmasına karşı durmuş bayanlar ile alakalı yasamsal destek projelerinde bulunmuş tek insanım. bunun benzeri tek konudan dolayı ifade saglamak vaziyetinde bırakıldığım amaciyla çok üzgünüm.

MÜŞTEKİLERİN İYİ NİYETLİ OLMADIĞI KANAATİNDEYİM

Deniz Çakır “Olayın 30 Aralık 2018’de olmasına karşın dört ocakta 2019’da şikayet dilekçesi verilmesi kafeden ayrılırken rastgele tek münakaşa ortamının olmaması ve olayın orada bitmiş olması benzeri hususları düşündüğümde müştekilerin iyi niyetli olmadığı kanaatindeyim. bendeniz müştekilere yukarıdaki benzeri cümleler netlikle kurmadım. Arabistan kelimesinin geçtiği tek cümle kendisinin masamdaki arkadaşlarımın duyacağı şekilden tek ses tonu ile içkili tek mekanda içtiğim içkiye, çektiğim resme karışılıyor yargılanarak bakılıyor. Burası Arabistan mı burası Atatürk Türkiye’si’ şeklinde söyledim. ama bu söylemi mi netlikle karşı tarafın duyacağı ses tonuyla veyahut onlara hitaben söylemedim. Yanımda garsonların olup olmadığını bilemiyorum. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı onay etmem” dedi.

AÇIKLAMA YAPTI…

İfade işleminin tamamlanmasının derhal peşinden avukatı ile birlikte adliye önündeki alanda medya mensuplarına tek İzah yaptı. Çakır hakkındaki suçlamaları onay etmeyerek “Yapılan suçlamaları netlikle reddettim. bendeniz bugüne civarindan hiç kimseyi kadın bay başörtülü başörtüsüz hayat tarzı cinsiyeti, dini rengi amaciyla ayırmadım. Tam tersine birleştirmek amaciyla yasamsal projelerde bulundum. Benim her vakit bugüne civarindan duruşum ve yaptığım şeyler bellidir”

 

AYRIŞTIRMA İÇİN DEĞİL BİRLEŞTİRMEK İÇİN MÜCADELE VERDİM

“Ayrıştırma amaciyla değil birleştirmek amaciyla ugras verdim. Bahsi geçen de hiçbir şeyi yapmadım. Zati ifademi de verdim. Zati suçlamalar benim bugüne kadarki duruşuma zit ve hiç yakışık almıyor. tek sanatçı tek kadını başörtülü başörtüsüz diye ayırmaz. Tam tersine benim türbanlı başörtülü, değişik dinden değişik renken ailemden arkadaşlarımdan hayranlarımdan tek sürü insan var. Bugüne civarindan hepsini sarıp sarmaladım. Hepsi de beni çok severler. Şuanda da yanımdalar. Çok teşekkür ederim. Görüntüler var hepsini savcılığa sunduk. ama şu vakit tek yargı zamani var dahada çok konuşmam doğru değil. bütün görüntüler incelendi. Zati ortada her şey”

İFADESİNİ VERDİ

Sanatçı Deniz Çakır’ın avukatı Bahri Belen ise “Özel hayatın gizliliğine müdahale, halkı kin ve düşmanlığa derhal sevk benzeri ağırbaşlı suçlamalar var. Ama bu suçlamalarla alakalı ifadesini verdi. Kişiliği filhakika bunun için uygun değil. Türkiye’de aydınlar, yazarlar ve siz medya mensupları özgürlüğü en çok savunan, özgürlüklerden yana her vakit başınız sıkıntıya düşen insanlarsınız. Deniz hanım da tek sanatçı, özellikle başörtüsü, inanç, hayat tarzı benzeri konularda toplumun tek adım ilerisinde, tek adım önünde bunları anlattı. bendeniz menfi tek karar çıkabileceğini sanmıyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ELEŞTİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, türbanlı kadınlara perişan laf ettiği iddiasıyla ile alakalı tahkikat açılan oyuncu Deniz Çakır’ı eleştirmiş, “Bu ülkenin başörtülü hanımlarına ‘Suudi Arabistan’a gidin’ demek faşistliğin en sefil halidir. isimi da neymiş? Sanatçıymış. Buyurun. Dert başka, ne derseniz deyin. Bu ülkede insanların hayat biçimleriyle uğraşan cumhuriyet milletçe partisi zihniyetidir” izahı yapmıştı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir