Kaldırımdaki Tartıcı Çocuğun Okuma Azmi, Sosyal Medyayı Salladı

Kadir İlbak, 13 yaşında, ortaokul 7’nci derslik öğrencisi. Sultangazi’deki okulundan çıkar çıkmaz, kaldırımda tartıcılık yapıyor. Onu soğuk havada kaldırımda ders çalışırken görenlerin yüreği burkuluyor, onun okuma azmi herkesi kendisine hayran bırakıyor. mektep harçlığını çıkarmak, ev bütçesine katkıda bulunmak istek eden 7 senedir tartıcılık yapan Kadir’in bu anlarını tek yurttaş “Kim bilir ne hayalleri var?” başlığıyla yasamsal medya hesabına koyunca, paylaşım yoğun alaka gördü.

EN SEVDİĞİ DERS MATEMATİK

Sultangazi’nin en yoğun caddelerinden var olan Daha önceki Edirne Asfaltı üzerinde tartıcılık yapan Kadir İlbak’a DHA muhabiri ulaştı. Soğuk havaya karşın vatandaşların şaşkın bakışları arasında önüne koyduğu tartının yanında ders çalışan Kadir İlbak, gün içinde 10 ila 20 Lira arasında kazanç kazandığını söyledi. İlbak,” Okur harçlığımı ve aile bütçesine katkıda bulunmak amaciyla mektep sonrası tartıcılık yapıyorum. Sınavlar yaklaşmışken basit yapıyorum. En sevdiğim ders matematik. Bana göre sema soğuk değil, üşümüyorum. Direniyoruz. Soğuğa alıştım artık” dedi. Annesinin ev hanımı olduğunu belirten ortaokul 7’nci derslik öğrencisi Kadir, babasının da tek tekstil atölyesinde makineci olarak çalıştığını söyledi.

“KADİR BİZDEN BİRİ ARTIK”

takriben 7 senedir aynı noktada tartıcılık yapan Kadir İlbak’a esnaflar da sahip çıkıyor. Esnaflardan Burak Köleoğlu “Elimizden geldiği civarindan Kadir kardeşimize destek vermeye çalışıyoruz. O da bizden biri artık. İhtiyacı var, birileri elinden tutsun istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

İşte görenleri duygulandıran o görüntü;

Kaynak: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*