Hrant Dink cinayeti davasında 2 tahliye

Agos Gazetesi genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ait FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Daha önceki savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, zaptiye ve Daha önceki güvenlik görevlileri ile anne dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 6’sı yakalanmis 14’ü firari olmak üzere 85 sanıklı davada, iki sanığın tahliyesine karar verildi. Tahliye edilenlerin Daha önceki Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve Daha önceki Astsubay Yavuz Karakaya olduğu belirtildi.

İstanbul 14. Ağır karar Mahkemesi’nde görülen 87’nci duruşmaya, yakalanmis sanıklar Daha önceki güvenlik müdürü Ramazan Akyürek, Daha önceki zaptiye istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale ve meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve medya mensubu Ercan vakit cezaevinden Ses ve görsel Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, dönemin Trabzon İl zaptiye Komutanı Ali Öz’ün aralarında bulunduğu dört tutuksuz maznun ile taraf avukatları hazır bulundu.

TALEPLER ALINDI

Hafta süresince süre gelen yargılamada, tanıklar dinlendi. bu erken görülen davada ise sanıklar ve avukatlarının talepleri alındı. maznun Ali Öz’ün avukatı, müvekkili ile alakalı tatbik edilen ikametten ayrılmama şeklindeki adli denetim kararının kaldırılmasını istedi. başka sanıklar da tahliye ve salıverilme isteginde bulundu.

2 SANIĞA TAHLİYE

Mahkeme heyeti, “Kasten öldürme” ve “Silahlı pkk terör örgütüne aza olma” suçlarından yargılanan sanıklardan Daha önceki Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile İstanbul zaptiye İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Daha önceki astsubay Yavuz Karakaya’nın tutukluluk süresinin tamamlanmış olmasını dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

4 SANIĞIN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA karar VERİLDİ

Heyet, sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Muharrem Demirkale ve Ercan vakit ile alakalı ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Firari sanıklar Fetullah Gülen, Ahmet İskender, Coşgun Çakar, Yunus Yazar, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Mehmet Akif Yılmaz, Yılmaz Angın, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Halil İbrahim Koca, Mehmet Faruk Mercan, yazi Canbay ve Zekeriya Öz hakkındaki yakalama emirlerinin infazının beklenmesine de hükmetti. Yakalamalı sanıklar Adem Yavuz Arslan, Halil İbrahim Koca ve Fetullah Gülen’in hak Bakanlığı aracılığıyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İngiltere görevli adli makamları nezdinde art iade süreçlerinin beklenmesine de karar veren heyet, tek dahaki oturum de şahit dinlenmesine hükmetti. maznun Ali Öz’ün adli kontrolün kaldırılması istegini reddeden heyet, duruşmayı 12-13-14 Mart tarihlerine bırakıldı. DHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*