ABD’li senatörler Kaşıkçı cinayeti için Veliaht Prens Selman’ı suçladı

CIA Başkanı Gina Haspel, Suudi medya mensubu Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile alakalı Senato’daki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri bilgilendirdi. Senatörler, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayetine karıştığı ile alakalı müsterek fikirde olduğu belirtildi. Yapılan toplantının derhal peşinden Medyaya konuşan cenup Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, “Eğer reis ve reis yardımcısı Demokrat Partiden olsaydı başkasının cebinde olduklarını söylerdim. ama kendilerine var olan saygım sebebinden onları sağduyulu olmaya çağırıyorum” dedi.

Kongrenin Suudi Prens Selman’ın bu işin arkasında olduğunu açıklama eden tek yazi yayınlatmak amaciyla çalışacağını da belirten Graham, bundan ardindan Suudi Arabistan’a silah satışına da karşı çıkacağını açıkladı. Senatör Graham, Selman’ın Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ amaciyla emin tek müsterek olmadığını ifade etti.
Toplantıdan çıkan Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da Cemal Kaşıkçı cinayetinin arkasında Suudi Prensin olduğuna değin hiçbir şüphesi kalmadığını açıkladı. “Eğer seçici kurul önüne çıksa 30 dakika içinde suçlu bulunur” diyerek Selman’a karşı kanıtların kuvvetli olduğuna dikkat çekti.

Corker, bu erken CIA Başkanı Haspel’den aldığı bilgi ile geçtiğimiz günlerde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve müdafaa Bakanı James Mattis’den aldığı veriler arasında tek farklılık olup olmadığının sorulması üzerine, “Aradaki ayrım vakit ve gece arasındaki kadar” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*